Akredytowany przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem

Informujemy o uruchomieniu zapisów na kurs terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności.
Termin kursu: 20-21 września 2025 r.
Akredytowany przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem
Informujemy o uruchomieniu zapisów na kurs terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności.
Termin kursu: 20-21 września 2025 r.
Informujemy, że Narodowa Fundacja Snu objęła patronatem uczniowski projekt „Karaluchy pod poduchy”, który promuje zdrowy sen i jego znaczenie dla codziennego funkcjonowania.
Inicjatywa ta doskonale wpisuje się w misję naszej Fundacji, która od lat działa na rzecz edukacji i budowania świadomości w zakresie znaczenia dobrej jakości snu i higieny snu. Wierzymy, że młodzieżowe projekty takie jak ten przyczyniają się do kształtowania dobrych nawyków i inspirują do dbania o zdrowie psychiczne oraz fizyczne.
Serdecznie gratulujemy pomysłodawcom projektu i życzymy powodzenia w realizacji ich działań!
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawym materiałem edukacyjnym na temat bezsenności, który z okazji Światowego Dnia Snu, został opublikowany na portalu Medonet.pl. W wywiadzie przeprowadzonym przez Redaktor Monikę Mikołajską, dzielimy się wiedzą na temat przyczyn i skutków bezsenności, a także podpowiadamy, jak skutecznie ją zwalczyć.
Bezsenność to coraz bardziej powszechny problem, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto zapoznać się, jakie są najważniejsze przyczyny tego schorzenia i jakie metody mogą pomóc w poprawie jakości snu.
Akredytowany przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem
Rekrutacja na kurs w czerwcu zamknięta.
Rekrutacja na kurs 20-21 września zostanie rozpoczęta 16 czerwca.
Informujemy o uruchomieniu zapisów na kurs terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności.
Termin kursu: 7-8 czerwca 2025 r.
III Klinika Psychiatryczna we współpracy z: I i II Kliniką Neurologiczną, Poradnią Neurologiczną, Ursynowsko-Wilanowskim CZP oraz Zakładem Neurofizjologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii rozpoczęła wykonywanie w ramach europejskiego projektu BE-SAFE badania klinicznego, które ma na celu wdrożenie i ocenę interwencji mającej poprawić bezpieczeństwo osób starszych w radzeniu sobie z problemami ze snem, z naciskiem na ograniczenie stosowania benzodiazepin i leków nasennych, powszechnie znanych jako „tabletki nasenne”.
Interwencja wykorzystuje podejście zorientowane na pacjenta, oferując osobom starszym bezpieczne, stopniowe zmniejszanie stosowania tych leków. Pracownicy ochrony zdrowia zapewnią materiały edukacyjne oraz strategie wsparcia dla pacjentów i ich rodzin.
Lista leków nasennych, które stosowane dłużej niż 4-6 tygodni mogą być szkodliwe dla osób w wieku powyżej 65 r.ż.:
Jeśli Państwa pacjent ma 65 lub więcej lat i przyjmuje lek nasenny dłużej niż 3 miesiące i częściej niż 3 razy w tygodniu, może to oznaczać, że przyjmuje go szkodliwie.
Więcej informacji o badaniu można otrzymać kontaktując się z Prof. Adamem Wichniakiem tel. 22 4582-510, email:besafe@ipin.edu.pl
BE-SAFE w skrócie
Projekt BE-SAFE koncentruje się na bezpieczeństwie pacjentów, zwracając uwagę na luki w wiedzy i praktyce dotyczącej ograniczania stosowania leków na problemy ze snem w Europie. BE-SAFE to europejski projekt badawczy finansowany w ramach programu Horyzont Komisji Europejskiej (HORIZON-HLTH-2021-CARE-05-01: Poprawa jakości opieki i bezpieczeństwa pacjenta) oraz przez Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji (SERI) (umowa nr 22.00116). Projekt realizowany jest w latach 2022–2027.
Przydatne linki: https://besafe-horizon.eu/
Zapraszamy do lektury wywiadu Pani Beaty Pieniążek-Osińskiej z redakcji naTemat.pl z prof. Adamem Wichniakiem na temat szkodliwego stosowania leków nasennych.
W wywiadzie można przeczytać m.in:
Leki nasenne są dla osób, które dobrze śpią, ale z jakichś powodów mają krótkotrwały problem ze snem i muszą sobie pomóc przez kilka lub kilkanaście dni. Natomiast jeżeli pacjent ma problem ze snem, który trwa kilka tygodni, kilka miesięcy, to taki pacjent powinien już być świadomy tego, że same leki to nie jest wystarczająca metoda leczenia.
Dla osoby starszej przewlekłe przyjmowanie leków tłumiących, a takimi są benzodiazepiny, związane jest z pogorszeniem sprawności intelektualnej, pamięci, a także ze zwiększonym ryzykiem upadku. A więc powodów, aby tych leków przewlekle nie stosować, jest znacznie więcej niż tylko to, że ryzykujemy uzależnieniem.
Zalecany okres przyjmowania benzodiazepin i leków o podobnym działaniu, stosowanych jako środki nasenne i uspokajające jest w granicach 2-4 tygodni. Stosowane po tym okresie uzależniają i potem trudno je odstawić. Szybkość narastania uzależnienia zależy od tego, jakie dana osoba ma podłoże neurobiologiczne i genetyczne i czy są obecne czynniki ryzyka uzależnienia, np. zły stan psychiczny lub obecność innych uzależnień u pacjenta, lub członków jego rodziny, np. uzależnienia od alkoholu.
Pacjenci muszą mieć świadomość, że jeśli leki nasenne są stosowne dłużej niż dwa tygodnie, to trzeba je przyjmować w sposób przerywany. Już samo to, że pacjent dostawałby od lekarza informację, że to lek uzależniający i można go stosować tylko 3-4 razy w tygodniu, zmniejszyłoby ryzyko uzależnienia od tych leków.
Otrzymaliśmy prośbę o zamieszczenie na naszych stronach ankiety badawczej związanej z oceną jakości życia pacjentów z narkolepsją. Jej wypełnienie pomoże w opracowaniu pracy magisterskiej na powyższy temat.
Łącze do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdVXQN80f8n4oOWtH2t0fyaf9Q0qTfEQEH2lRFsBqDqyFSIYQ/viewform?usp=sf_link
Serdecznie zachęcamy do wypełnienia powyższej ankiety. Czas zamknięcia tej ankiety to 30.11.2023 r.
Szanowni Państwo!
W imieniu Zarządu PSN mamy zaszczyt zaprosić na pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce – I Ogólnopolskie Spotkania z Narkolepsją, które odbędą się 19 maja 2023 w Centrum Kliniczno – Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251). Wydarzenie adresowane jest zarówno do specjalistów opieki zdrowotnej (panel profesjonalny) – lekarzy, psychologów, pedagogów, dietetyków i wszystkich innych osób zainteresowanych tematyką zaburzeń snu, a także do pacjentów i ich bliskich (panel pacjenta). Koszt udziału w wydarzeniu to 100 zł. Rejestracja na wydarzenie – www.narkolepsja.org .
Zarząd PSN
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kursie Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności, który odbędzie się w dniach 13-14 maj 2023.
CBT-I 05.2023
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kursie Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności, który odbędzie się w dniach 14-15 październik 2022 na terenie IPiN w Warszawie.
CBT-I 10.2022